صفحه اصلی خواندنی های خانواده شیر جوشانده شده هم خطرناک است


شیر جوشانده شده هم خطرناک است

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

worldfood.ir: میزان آلودگی های میکروبی و تشخیص وجود آنتی بیوتیک موجود در شیر فله، تنها در کارخانه های صنعتی و از طریق انجام آزمایش های دقیق و گران قیمت امکانپذیر بوده، مصرف کنندگان نمی توانند، آنها را شناسایی کنند.
یک کارشناس صنعت شیر کشور با هشدار نسبت به مصرف شیرهای فله گفت: بسیاری از مصرف کنندگان شیرهای فله ای ( شیر های خام که فرآیند پاستوریزه یا استریل در آنها انجام نشده است) پس از خرید این شیر ها با تصور اینکه میکروب های موجود در شیر خام با جوشاندن از بین می روند، آن را می جوشانند، این در حالیست که تشخیص وجود میکروب ها و آنتی بیوتیک های موجود در شیر فله، تنها در کارخانه های صنعتی امکانپذیر است
.به گزارش به سایت ایران، حسین چمنی با اعلام این مطلب افزود: در فرآیند جوشاندن شیر فله، تنها بخشی از میکروب های خطرناک موجود در شیر نابود می شوند، چرا که با امکانات موجود در منزل، حرارت به صورت یکسان به تمام اجزای شیر نمی رسد و ممکن است میکروب ها در لایه های سردتر شیر به حیات خود ادامه دهند.
وی با اشاره به اینکه افزایش زمان جوشاندن شیر برای اطمینان از نابودی میکروب ها نیز حدود 30 درصد، ارزش غذایی شیر را کاهش می دهد و بخش عمده پروتئین شیر به ته ظرف چسبیده، از دسترس مصرف کنندگان خارج می شود، یادآور شد: به همین دلیل، جوشاندن شیر از بعد ارزش غذایی و اقتصادی به صرفه نیست.

وی ادامه داد: شیر خام مورد استفاده برای تولید شیر پاستوریزه و استرلیزه در کارخانه، مورد آزمایش های مختلف از حمله شمارش بار میکروبی، سلول های سوماتیک، سنجش آب در شیر، میزان فلزات سنگین، درصد چربی و پروتئین، بررسی مواد افزودنی به شیر برای افزایش ماندگاری و تست آنتی بیوتیک قرار می گیرند.
چمنی با تاکید بر اینکه ممکن است، شیر های فله ای، دارای آنتی بیوتیک باشند، گفت: استفاده از شیر آنتی بیوتیکی، بدن مصرف کننده را نسبت به این داروها مقاوم کرده در صورت ابتلا به بیماری، استفاده از آنتی بیوتیک برای آنها ثمر بخش نیست. در این موارد استفاده از آنتی بیوتیک های قوی تر آثار جبران ناپذیری بر سلامت فرد باقی خواهد گذارد.
وی ضمن تاکید بر اینکه کارخانه ها با استفاده از دستگاه های پیشرفته بیشتر از 90 درصد جسم میکروب ها را قبل از پاستوریزاسیون از شیر جدا سازی می کنند، یادآور شد: در روش صنعتی، با وجود استفاده از حرارت، ارزش غذایی شیر به هیچ وجه کاهش نمی یابد. چرا که در پاستورازیسیون شیر خام در دمای 75 درجه به مدت 15 ثانیه حرارت می بیند و عاری از میکروب بیماری زا می شود. در فرآیند استریلیزاسیون هرچند که شیر خام در دمای 145 درجه حرارت می بیند، اما به دلیل اینکه اینکار در شرایط خاص و تحت فشار انجام می گیرد، شیر به نقطه جوش نرسیده و ارزش غذایی آن حفظ می شود. در این فرآیند زمان نیز به 2 ثانیه کاهش یافته است.
این کارشناس صنعت شیر تصریح کرد: به منظور جلوگیری از سرایت بیماری های مشترک انسان و دام و نیز رعایت حداکثر صرفه جویی، مردم حتما از شیر های بسته بندی شده استفاده کنند.

 

آخرین بروزرسانی ( سه شنبه, 25 مرداد 1390 ساعت 19:08 )